Najlepsza piosenka: Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło – „Za krótki sen”

Daria Zawiałow 2021


Szarlotka z lodami, gin z tonikiem. Niektóre rzeczy po prostu idealnie do siebie pasują. Podobnie jak niektórzy artyści. Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło to połączenie doskonałe, natomiast „Za krótki sen” to najbardziej wyczekiwana kooperacja sezonu.

To nie żart: Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło razem

Kilka lat temu, a dokładnie w 2019 roku, artyści wystąpili razem na deskach warszawskiej Stodoły, śpiewając „Gdybym miała serce”. Tak zaczęła się przyjaźń Darii i Dawida, natomiast wrzucony na dziko zapis występu polskich gwiazd okazał się hitem YouTube’a. Wspólna piosenka była więc tylko kwestią czasu. Na ogłoszenie „kooperacji na szczycie” Zawiałow i Podsiadło wybrali Prima Aprilis, wrzucając na swe media społecznościowe tytuł piosenki w języku japońskim. Jedni myśleli, że to żart, inni byli pewni, że coś jest na rzeczy, a wszyscy czekali. Na szczęście, tydzień później wszystko stało się jasne.

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: Najlepsza piosenka: Daria Zawiałow – „Nie dobiję się do Ciebie”

Dawid Podsiadło powiedział „tak”

Wydawać by się mogło, że wokaliści wspólny muzyczny mianownik znajdą w bardziej rockowych brzmieniach, w zadziorniejszym repertuarze. Może nawet z jakąś kąśliwą gitarą czy mocniejszym rytmem. Może nawet tak miało być, bowiem Daria Zawiałow pierwotnie zaproponowała koledze inny utwór. Kiedy jednak Dawid Podsiadło usłyszał „Za krótki sen”, wiedział, że to musi być właśnie TA piosenka. Eteryczna, pachnąca latem, zwiewna.

Ja bardzo cenię Dawida – jest jednym z najpiękniejszych głosów w Polsce. Jest niesamowicie utalentowany, wiec cieszę się, że ten duet doszedł do skutku – opowiedziała Daria w rozmowie z RMF.

Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło okładka "Za krótki sen"
Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło „Za krótki sen”

Z odrobiną French touch

Znając „Helsinki” tudzież słuchając audycji Darii Zawiałow w radiu 357, można było zakładać, że nowa muzyka artystki będzie mocno ejitisowa. Autorka przeboju „Hej Hej!” jest bowiem rozkochana w nasączonej syntezatorowymi dźwiękami dekadzie. Najnowszy singiel „Za krótki sen” pokazuje jednak, że choć Daria Zawiałow i jej „partner w zbrodni” Michał Kush czerpią ze stylistyki lat 80., teraz stawiają na bardziej uwspółcześnione brzmienia. Pojawiają się skojarzenia z French Touch, ale też za sprawą delikatnej pulsacji ze nowoczesną psycholdelią chociażby spod znaku Tame Impala.

Mam nadzieje, że przetańczycie przy tym utworze niejedną noc – mówi Daria.

A Dawid? Dawid i zaskakuje, i nie. Zaskakuje, bo chyba nigdy nie śpiewał tak lekko, zwiewnie, delikatnie. Nie zaskakuje, bo po praz kolejny udowadnia, że żadne muzyczne przygody mu nie straszne. Odrobinę miałam nadzieję, że wokaliści pokuszą się o bardziej oldschoolową współpracę. Spróbują nagrać nieco staromodny duet, będący piosenkowym odpowiednikiem dialogu, ale otrzymaliśmy typowy dla obecnych czasów featuring. Nie ma jednak powodów, by narzekać, ponieważ to wyjątkowej urody kooperacja oparta na kojących harmoniach.

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: Najlepsza piosenka: Dawid Podsiadło – „Cantate Tutti”

Miłość nad Bałtykiem

Wrażenie potęguje poetycki o wielkiej, jeszcze niespełnionej miłości oraz klimatyczny teledysk, z bajecznymi ujęciami majestatycznej przyrody. Za reżyserię odpowiada Tadeusz Śliwa, twórca filmu „(Nie)znajomi”.


Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło - Za krótki sen (Official Video)

„(Nie)znajomi”, a wcześniej kilku klipów Comy. Zdjęcia do wideo „Za krótki sen” powstawały częściowo w RPA, a częściowo w Polsce, m.in. w okolicach latarni morskiej Stilo, w miejscowości Osetnik, nad Bałtykiem. Jak wyjaśnia Daria Zawiałow, to opowieść o miłości, a także o tym, że jeśli czegoś bardzo ​chcemy, możemy osiągnąć wszystko. W głównej roli widzimy mężczyznę, przemierzający cały świat, by dotrzeć do ukochanej.

Karmazynowo i seksownie

Z tym niemal sielankowym, pełnym nadziei singlem, kapitalnie kontrastuje ostra, seksowna, karmazynowa okładka w klimacie japońskich anime. Darka, jak mówi o sobie artystka, jako młoda dziewczynka, była wielką fanką mangi i anime. Postanowiła więc japońską estetyką dopełnić nadchodzący album „Wojny i noce”, który promują numery „Kaonashi” oraz „Za krótki sen” . Za przykuwające wzrok ilustracje odpowiada Agnieszka Szajewska.

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: 50 najlepszych polskich piosenek dekady 2011-2020

Wojny i noce Darii Zawiałów

Daria Zawiałow potwierdziła pierwsze informacje na temat nowej płyty. Longplay zatytułowany „Wojny i noce” ukaże się 11 czerwca. Album jest już dostępny w pre-orderze na stronie wojnyinoce.pl.

Daria Zawiałow zapowiada "Wojny i noce"


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze