Akademia znów to zrobiła. Po raz kolejny członkowie filmowej kapituły dali Oscara sympatycznej, ale kompletnie pozbawionej wyjątkowości piosence z animacji – „Remember Me” z pixarowego „Coco” w wykonaniu Miguela.
Nie ukrywamy, trzymaliśmy kciuki za Sufjana Stevensa i jego „Mystery of Love”. Fakt, szanse były niewielkie, bo to skromna, delikatna, liryczna piosenka a w samym obrazie „Tamte dni, tamte noce” nie tak ważna jak „Visions Of Gideon” również Stevensa (o obydwu przeczytacie w tekście „11 najlepszych piosenek filmu „Tamte dni, tamte noce””). Byłoby jednak miło, gdyby Akademia nas przynajmniej w tej kategorii zaskoczyła. Na osłodę, Sufjan znalazł się w całkiem dobrym towarzystwie. Oto 8 piosenek, które przegrały oscarową rywalizację.
8. The Weeknd – „Earned It”
(przegrało z „Writing’s On The Wall” Sama Smitha ze „Spectre”)
Owszem, piosenka z niekoniecznie oscarowego filmu („Pięćdziesiąt twarzy Greya”), ale nie tylko naprawdę udana, ale i bardziej zmysłowa niż wszystkie części trylogii razem wzięte. W utworze The Weeknd nie może wyjść z podziwu dla łóżkowych umiejętności swej partnerki.
Teledysk nakręcono w Palace Theater w Los Angeles, a za kamerą stanęła Sam Taylor-Johnson, która reżyserowała również „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. „Earned It” bije na głowę miaucząco-ckliwe „Writing’s On The Wall”.
7. Whitney Houston – „I Have Nothing”
(przegrało z „A Whole New World” z animacji „Aladyn”)
„I Will Always Love You” nie mogło być nominowane do Oscara, gdyż to cover piosenki Dolly Parton i nie powstał specjalnie do filmu, a taki jest wymóg Akademii. Do „Bodyguard” (cudownego filmu z przewspaniałym Kevinem Costnerem) powstały jednak inne świetne numery, które zaśpiewała nieodżałowana Whitney Houston. Nominacje dostały tęskne, nieco liryczne „Run to You” i bardziej dramatyczne „I Have Nothing”. Tak, „I Have Nothing” to klasyczna power ballada o miłości, z typową bogatą, orkiestrowo-hollywoodzką aranżacją, ale na pewno o wiele lepsza i po latach bardziej pamiętana niż piosenka z disnejowskiej bajki).
6. Ray Parker Jr. – „Ghostbusters”
(przegrało z „I Just Called to Say I Love You” Steviego Wondera z „Kobieta w czerwieni”)
Tym razem na obronę Akademii mamy wyjątkowo silną konkurencję. Poza zwycięskim „I Just Called to Say I Love You”, o statuetkę rywalizowały także przeboje „Footloose” i „Against All Odds (Take a Look at Me Now)” (o tym numerze poniżej) oraz właśnie „Ghostbusters”. W sumie każdy z kawałków był hitem i znakomicie poradził sobie poza kinową salą. Nie inaczej było z „Ghostbusters”, które należy do najbardziej rozpoznawalnych szlagierów lat 80.
Nie będziemy się jednak powtarzać, więc pokornie odsyłamy do naszego tekstu „21 najlepszych piosenek inspirowanych „Ghostbusters””.
5. Jon Bon Jovi – „Blaze of Glory”
(przegrało z „Sooner or Later (I Always Get My Man)” w wykonaniu Madonny z obrazu „Dick Tracy”)
Kowbojsko-rockowy klasyk o heroizmie, a dokładnie o walce do ostatniej kropli krwi, by zostać zapamiętanym jako bohater. Lider Bon Jovi napisał piosenkę do westernu „Młode strzelby II”. Jon nagrał całą płytę z soundtrackiem. W realizacji wsparli go Elton John, Little Richard czy Jeff Beck.
Utwór „Blaze of Glory” doceniło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które przyznało kompozycji Złoty Glob.
Wideo nakręcono na klifie nieopodal miasta Moab w stanie Utah, a do niektórych ujęć wykorzystano helikopter.
4. Pharrell Williams – „Happy”
(przegrało z „Let It Go” z animacji „Kraina Lodu”)
Nie rozumiem decyzji Akademii nagradzania piosenek z animacji (w latach 90. na 10 nagród aż 6 trafiło do twórców utworów z animacji), ale trzeba przyznać, że „Let It Go” stało się hitem nie tylko wśród kilkuletnich dziewczynek. Numer, także w polskiej wersji językowej „Mam tę moc”, przeniknął do popkultury. Nie zmienia to faktu, że „Happy”, skądinąd też z animowanej produkcji „Minionki rozrabiają”, to jeden z największych przebojów 2014 roku. Numer, który zyskał własne życie poza kinową salą (pamiętacie te roztańczone filmiki i trwający 24 godziny teledysk?). Otóż to.
W piosence słowo „Happy” pojawia się podobno 56 razy.
Kapelusz, w którym Pharrell wystąpił w teledysku i w którym później pojawiał się jeszcze wiele razy (Grammy, Oscary) zaprojektowała Vivienne Westwood.
3. Phil Collins – „Against All Odds (Take a Look at Me Now)”
(przegrało z „I Just Called to Say I Love You” Steviego Wondera z filmu „Kobieta w czerwieni”)
Poruszająca, liryczna ballada z pięknie prowadzoną dramaturgią. Jedna z najwspanialszych miłosnych piosenek w historii kina (z dramatu „Przeciw wszystkim”) i w dorobku Phila Collinsa. Więcej o tym małym arcydziele pisaliśmy przy okazji „12 najlepszych piosenek Phila Collinsa”.
2. Survivor – „Eye of the Tiger”
(przegrało z „Up Where We Belong” w wykonaniu Joe Cockera i Jennifer Warnes do filmu „Oficer i dżentleman”)
Absolutny kinowy klasyk. Numer nieodzownie kojarzący się z treningami Sylvestra Stallone’a, a w szerszym kontekście z pokonywaniem przeciwności losu, determinacji i walce o zwycięstwo.
Slyowi podobało się uliczne brzmienie płyty „Premonition” zespołu Survivor, więc zaproponował im nagranie kawałka do filmu „Rocky III”. Gwiazdor skontaktował się z muzykami zostawiając im na automatycznej sekretarce wiadomość. Kiedy zespół dostał wczesny montaż obrazu, w scenie, gdzie miała być ich piosenka wykorzystano „‚Another One Bites The Dust” Queen. Kawałek pasował idealnie, ale nie udało się zdobyć zgody na wykorzystanie go w filmie, dlatego zwrócono się do Survivor. – Wiedzieliśmy, że ciężko będzie to przeskoczyć – wspominał Jim Peterik. – Zacząłem pracować nad charakterystycznym dziś riffem i dodawać kolejne akordy niczym ciosy. Po trzech dniach mieliśmy piosenkę.
1. Björk – „I’ve Seen It All”
(przegrało z „Things Have Changed” Boba Dylana z filmu „Cudowni chłopcy”)
Może Björk pocieszała się, że przegrała z Bobem Dylanem, ale z naszego punktu widzenia, to marne pocieszenie. „I’ve Seen It All” może nie jest najłatwiejszą piosenką, ale ma nieco hollywoodzkiego blichtru (te szybujące smyki). Poza tym jest prześliczną, wzruszającą kompozycją. Wypełniony emocjami utwór powstał do przejmującego dzieła Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach”, w którym Björk zagrała główną rolę.
Występ Björk na oscarowej gali zapowiedziała Winona Ryder, a Islandka pojawiła się na scenie w słynnej sukni-łabędziu.
Albumowa wersja „I’ve Seen It All” została nagrana w duecie z Thomem Yorkiem.