Janet Jackson – What Have You Done for Me Lately – Najlepsza piosenka 1986 rokuJanet Jackson miała zaledwie dwadzieścia lat, gdy wydała album, który miał ogromny wpływ na muzykę r&b. I który na domiar wszystkiego inspirował całą rzeszę późniejszych gwiazd tego gatunku. 35 lat po jego premierze wspominamy singiel, który wywindował Janet na sam szczyt.

Mowa tu o kompozycji „What Have You Done for Me Lately”. Piosenka została wybrana na pierwszy singiel zapowiadający krążek „Control”. Była też pierwszym utworem od czasów „Dream Street”. Nad nagraniem, podobnie jak i nad całym albumem, czuwał producencki duet Jimmy Jam and Terry Lewis. Co ciekawe początkowo kawałek trafić miał na ich własną płytę. Janet wprowadziła jednak zmiany w warstwie lirycznej i swoją piosenką wyraziła swą frustrację partnerem – w tym samym czasie rozpadało się jej małżeństwo.

Oryginalna i rzucająca się w oczy okładka albumu „Control”, 1986 rok. Jej pomysłodawcą i wykonawcą był Tony Viramontes. Fotograf i grafik zmarł dwa lata po premierze płyty.

you ought to be thankful for the little things, but little things are all you seem to give

śpiewa poirytowana Jackson do towarzyszącej jej melodii śmiało czerpiącej całymi garściami z funku, r&b i tanecznych bitów. To właśnie odważna i nietypowa jak na 1986 rok aranżacja sprawiła, że nagranie chwyciło i zaskoczyło słuchaczy. Ci szybko okrzyknęli Janet swoją nową ulubioną wokalistką.

Piosenka doszła do 4. miejsca na Billboard Hot 100 w USA. Była także 3. w Anglii i 1. w Holandii. Znalazła się również w TOP10 w takich państwach jak Niemcy, Australia i Kanada. Klip do kompozycji został nagrodzony podczas Soul Train Music Awards w 1987 roku. Sam utwór twór nominowany był do nagrody Grammy. Artystka przegrała wówczas z Anitą Baker i jej „Sweet Love”. Płyta „Control” na całym świecie znalazła przeszło 10 milionów nabywców.

Do singla można nieźle się pobujać, a tymczasem w tym artykule polecamy wam inny hit Jackson – tym razem taki, który posiada relaksacyjne właściwości.


Janet Jackson „What Have You Done for Me Lately”

Data premiery: 13 styczeń 1986 roku
Autorzy piosenki: Janet Jackson, Terry Lewis, James Harris III
Liczba odtworzeń na YouTube: 8 487 721

Janet Jackson - What Have You Done For Me Lately (Official Music Video)


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze